HABERLER, PROJELER

Çeyrek Asırlık Yardım Köprüsü

Din, dil ve ırk ayrımı yapmadan temel ihtiyaçlardan eğitime kadar bir çok alanda ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatan Gaziantep Yardım Vakfı, 25 yıldan bu yana hayırseverlerle ihtiyaç sahipleri arasında köprü görevi görüyor.

Gaziantep Yardım Vakfı Başkanı Ömer Cıncıkçı, 1993 yılında 10 Gaziantep sevdalısı hayırsever tarafından kurulan vakfın temel amacını, “Gözlerden uzak, kimsesiz ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatmak, onların gerçek ihtiyaçlarını karşılamak ve onları yalnız bırakmamaktır. Tüm bu yardımların maddi bedel ve manevi çalışmalarını tamamen vakıf kendi üyelerin imkanları ile yapmaktadır. Vakfımızı tanıyan, yapılan işleri bilen ve titizlikle takip eden üye harici hayırseverlerin de değerli yardımlarını gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktır” diye anlattı.

Sorunların ancak eğitimle çözülebileceği bilinci ile Gaziantep Yardım Vakfı olarak eğitime öncelik verdiklerini ifade eden Başkan Cıncıkçı, “Vakfımız, farklı nedenlerden dolayı kendi ve kendi sorumluğu altında bulunan kişilerin temel ihtiyaçlarına sağlayamayan insanların asgari yaşam standardına ulaşmasını sağlamaktadır. Düzenli ve sürekli olarak aile ve fert bazında gıda, temizlik, giysi, ev eşyası, barınma gibi yardımlar yapmaktır. Ailelerin okul çağında çocuklarının eğitimlerine destek olmak ve eğitimlerini tamamlamalarını sağlayacak burs, okul gerek ve gereçlerini temin etmektedir. Bilgimiz dahilinde Gaziantep’te aç ve açıkta kimse kalmaması için çaba gösteriyoruz” dedi.

Başkan Cıncıkçı, yardım yapılacak ailelerin bir kaç aşamalı elemeden sonra titizlikle seçildiğini belirterek, “Yardımları kesinlikle gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak birinci önceliğimizdir. Yardımlar yapılırken kimseye ayrımcılık ya da torpil yapılmaz. Tek kriterimiz vardır. Bizim için sadece o ailenin gerçek ihtiyaç sahibi olup olmadığı önemlidir. Vakfımız yardımlarını yapacağı ailelerin sosyal ve ekonomik durumlarını incelemektedir. Yılda en az bir kez olmak üzere evlerini ziyaret etmekte, belli zamanlarda Vakıf binamızda onlarla görüşmelerde bulunmaktadır” diye konuştu.

Cıncıkçı, vakıf çalışmaları ile ilgili açıklamasını şöyle sürdürdü: “Vakfımız, günümüze kadar, sayıları değişiklik göstermesine rağmen her yıl yaklaşık 450-600 aileye sürekli ve düzenli temel ihtiyaç yardımınınakdi ve ayni olarak yapmaktadır. Öncelikle yardım verdiğimiz ailelerin orta öğretimdeki çocuklarına ve değişik okulların yönetimleri tarafından bildirilen ihtiyaç sahibi çocuklara burs dahil olmak üzere eğitim yardımı yapılmaktadır. Ayrıca, gerek ailelerimizin çocukları, gerekse dışarıdan gelen binlerce öğrenciye yüksek öğrenim bursu ve harç yardımı yapılmaktadır.

Burs vermek isteyip de, gerçek ihtiyaç sahibi öğrenci bulamayan, yada düzenli ve zamanında öğrenciye bursu ulaştıramayan hayırseverlere, burs için öğrenci bulmakta, öğrenciye burs ödemesinin zamanında yapılması gibi konularda yardımcı olmaktayız. Modern kurban kesim yerimiz ile hem üyelerimizin, hem hayırseverleri kurban kesimlerini kolayca yapmakta, bağışlarını muhafaza ederek, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktayız. Kurban Bayramı dışındaki zamanlarda ise, üye ve hayırsever bağışçılarımızın kurban kesimlerini yaparak hem onlara yardımcı oluyoruz, hem de bağışlarını muhafaza ederek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.

Değişik bölgelerden gelen hertürlü eğitim desteğini imkanlarımız dahilinde geri çevirmemekteyiz, yüzlerce okula ve öğrenciye kitap, kırtasiye, kıyafet gibi yardımlarda bulunmaya devam etmekteyiz. Vakıf kapılarımız tüm halkımıza açıktır. İnsanların Vakfımıza gelerek yerinde ve bizim anlatımızla, çalışmalarımızı bizzat görerek tanımalarını istiyoruz. Çok daha fazla üye ile çok daha fazla insanlığa hizmet edeceğimize inanıyoruz.”